Hvorfor vælger de fleste virksomheder at outsource tekstilrens?

En plet fortæller ikke, hvordan den skal behandles
To pletter kan se næsten ens ud og alligevel kræve vidt forskellige behandlinger. Kaffe på en syntetisk kontorstol opfører sig ikke som kaffe i et uldtæppe. Et mørkt område ved en indgang kan skyldes fugt og sand, mens en lignende misfarvning i et mødelokale kan komme fra slid eller rester fra tidligere behandling.
En medarbejder uden faglig erfaring kan nemt vælge et middel, som ser ud til at virke med det samme. Problemet viser sig måske først senere, når stoffet tørrer. Der kan opstå skjolder, lyse kanter eller ændringer i overfladen.
Specialisten vurderer derfor materialet før selve rensningen. Det kan indebære en prøve på et diskret sted, en kontrol af farveægthed og en vurdering af, hvor meget fugt materialet kan tåle. Virksomheder kan læse mere om den type erhvervsløsninger hos CarpetCare på www.carpetcare.dk, der yder landsdækkende service inden for tekstilrens.
Udstyret skal passe til lokalet
En maskine, der fungerer godt på et åbent gulvareal, er ikke nødvendigvis egnet mellem skriveborde, under møbler eller langs smalle gange. Polstrede stole kræver mindre mundstykker, mens gardiner og persienner stiller andre krav til håndteringen.
Internt arbejde kræver derfor mere end køb af én maskine. Firmaet skal også have plads til opbevaring, sørge for vedligeholdelse og have adgang til passende udstyr til flere materialer.
Dertil kommer selve betjeningen. Mængden af væske, bevægelsen over tekstilet og antallet af behandlinger påvirker både resultat og tørretid. For meget fugt kan gøre et lokale utilgængeligt længere end planlagt. For lidt behandling kan efterlade snavs og pletter i materialet.
Den skjulte udgift ligger i medarbejdernes tid
En stol kan måske renses hurtigt, når den står alene. Regnestykket ændrer sig, når virksomheden har 200 kontorstole, flere mødelokaler og et stort tæppeareal.
Arbejdet omfatter typisk mere end rensningen, heriblandt:
registrering af møbler og arealer
flytning af borde, stole og løst inventar
adgang til strøm og vand
afspærring af behandlede områder
kontrol af tørring og efterfølgende placering af møbler
Egne medarbejdere skal enten tages væk fra deres normale arbejde, eller virksomheden skal ansætte personale med de rette kompetencer. Begge løsninger kan blive besværlige, hvis tekstilrens kun udføres få gange om året.
En ekstern leverandør møder derimod op med personale, maskiner og en plan for udførelsen. Det gør tidsforbruget lettere at afgrænse.
Arbejdet skal passe ind mellem møder og åbningstider
Mange erhvervslokaler kan ikke bare lukkes en hel dag. Et hotel har gæster, en klinik har bookede tider, og et kontor har møder fordelt over hele ugen. Rensningen skal derfor deles op, så de vigtigste arealer fortsat kan bruges.
En erfaren leverandør kan planlægge arbejdet etage for etage eller lokale for lokale. Mødestole kan behandles i grupper, mens tæpper i gangarealer kan tages uden for den travleste del af dagen. Tørretiden indgår i planlægningen, så lokalet ikke åbnes for tidligt.
Denne koordinering bliver særligt vigtig for virksomheder med flere adresser. Her skal kvaliteten være den samme i Aalborg, Aarhus og København, selvom bygningerne og inventaret varierer.
Dokumentation gør næste behandling lettere
Tekstilrens bliver nemmere at styre, når virksomheden ved, hvad der tidligere er udført. En ekstern leverandør kan registrere de behandlede arealer, materialerne og tidspunktet for arbejdet.
Dokumentationen giver mulighed for at følge slid og prioritere de områder, som bruges mest. En travl reception behøver måske behandling før et lukket møderum, mens stole i en kantine kan have andre intervaller end stolene på et kontor.






Accepter kun nødvendige cookies