BTS vender tilbage efter værnepligt med nyt album og omfattende verdensturné

K-pop-gruppen BTS har annonceret deres comeback med et nyt album og en verdensturné, der bringer bandet rundt til fans på flere kontinenter. Pausen har været nødvendig, fordi alle syv medlemmer har aftjent værnepligt, som er obligatorisk i Sydkorea – også for internationale popstjerner.
Det kommende album har titlen Arirang og udkommer den 20. marts. Kort tid efter begynder turnéen i Sydkorea, inden den fortsætter til Asien, Nordamerika, Sydamerika, Australien og Europa. I alt er der planlagt 79 koncerter.
BTS har ikke optrådt samlet siden 2021, men undervejs har flere af medlemmerne arbejdet med soloprojekter. I juni afsluttede Jungkook og Jimin deres værnepligt som nogle af de sidste, hvorefter gruppen gik i studiet for at indspille det nye album.
Gruppen består af Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V og Jungkook og debuterede i 2013. Det store internationale gennembrud kom i 2020 med sangen Dynamite, som satte rekorder på YouTube. BTS betragtes i dag som verdens største K-pop-band.
Interessen for comebacket er massiv. Da bandet tidligere på året præsenterede planerne via fanplatformen Weverse, fulgte mere end syv millioner fans med. Det har skabt forventninger om stor efterspørgsel på billetter, når salget åbner for fanklubmedlemmer og kort efter for resten af offentligheden.
Albummets titel refererer til en klassisk koreansk folkesang og signalerer ifølge flere iagttagere en tilbagevenden til gruppens kulturelle rødder.
Faktaboks
- Gruppe: BTS (Bangtan Sonyeondan)
- Medlemmer: Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V, Jungkook
- Nyt album: Arirang, udkommer 20. marts
- Turnéstart: April i Sydkorea
- Antal koncerter: 79
- Pauseårsag: Obligatorisk værnepligt i Sydkorea
- Debut: 2013
- Gennembrud: Dynamite (2020)






Accepter kun nødvendige cookies