Direktør for Lille Vildmosecentret har sagt op

30 juni, 2023 | 04:00
Bo Gregersen har opsagt sin stilling som direktør på Lille Vildmosecentret i Nordjylland. Bestyrelsen ved endnu ikke om stillingen bliver slået op.

Bo Gregersen, direktør for Lille Vildmosecentret, har sagt op efter at have været på sygeorlov siden slutningen af ​​april i år.

Bo Gregersen har været involveret i byggeriet af Lille Vildmosecentret helt fra starten i 2015, hvor formidlingscentret for “Danmarks største vildmark” blev åbnet.

“Efter 18 år er det tid til at prøve noget nyt,” skrev Bo Gregersen på sin Facebook-profil.

Sidste fredag ​​den 23. juni sagde han sin stilling op.

Biolog og naturvejleder Jakob Konnerup, der har fungeret som direktør siden Bo Gregersens sygdom, fortsætter som direktør indtil videre.

Bo Gregersen blev sygemeldt den 24. april i år, og da hans sygemelding udløb, valgte Bo Gregersen ifølge Bestyrelsesformand Christian Rasmussen at sige op.

“Det er vi kede af og trætte af, for vi har haft et godt samarbejde med Bo Gregersen. Der har været fine resultater, som I selv kan se. Centret har været både velfungerende og velbesøgt,” siger Christian Rasmussen.

Bestyrelsen ved ikke om eller hvornår stillingen som direktør skal slås op igen.

Kilde: Nordjyske.

DEKLARATION
Titel:Nu åbner Lille Vildmosecentret for sæsonen 2
Relaterede nyheder
Følg os på facebook
Regionale nyheder
Sider i Nordjylland
Brønderslev
Hjørring
Jammerbugt
Mariagerfjord
Morsø
Thisted
Vesthimmerland
Læsø
Frederikshavn
Rebild
Bagsiden