Is-producent ser håb forude efter udfordringer

28 juni, 2023 | 16:00
Premier Is ser lyst på fremtiden efter et udfordrende år efter corona.
Billedetekst: Foto: Clark Douglas, Unsplash.
Beskrivelse: Is

I 2022 havde Premiere Is en omsætning på 498 millioner kroner og et underskud efter skat på 7,6 millioner kroner.

Selvom det var et rekordhøjt omsætningsniveau, hvor en del af stigningen kan tilskrives højere priser, faldt resultatet for hele året fra 23 millioner i 2021.

Det fortæller Hjem-IS i en pressemeddelelse.

“Vi har i 2022 oplevet en række ydre omstændigheder, som vi langt hen ad vejen har forsøgt at tilpasse os. Samtidig har vi også meget bevidst påtaget os en del af de øgede omkostninger, der ellers ville være havnet hos forbrugerne. Som Hele Danmarks Ismejeri ser vi det som en vigtig opgave at sikre, at is er tilgængeligt for så mange forbrugere som muligt – og det er det ikke, hvis prislejet hæves betragteligt,” siger Claus Dahlmann Larsen.

I kontrast til 2020 og 2021, der begge var coronaår, har 2022 ikke været gode betingelser for Hjem-IS.

“Forbrugerne bliver mere prisbevidste, end vi har oplevet de tidligere år. I det forgangne år har der været lidt færre kunder ude ved bilerne, og så har det rullende ishus naturligvis været meget påvirket af øgede brændstofpriser,” siger Claus Dahlmann Larsen.

I år bliver en af deres ældste produktionslinjer udskiftet på baggrund af en beslutning taget i 2022.

“Udskiftningen er en af de største investeringer i nyere tid i Mejerigaardens historie og er derfor samtidig et klart billede på, at vi på trods af et svært år stadig har et langsigtet strategisk fokus”, siger Claus Dahlmann Larsen.

Kilde:

DEKLARATION
Titel:clark-douglas-yHhh_P5ILo0-unsplash
Relaterede nyheder
Følg os på facebook
Regionale nyheder
Sider i Nordjylland
Brønderslev
Hjørring
Jammerbugt
Mariagerfjord
Morsø
Thisted
Vesthimmerland
Læsø
Frederikshavn
Rebild
Bagsiden