Børsting er til salg – men ikke for enhver pris.

Frederik Børsting har kontraktudløb til sommer, og det ser ikke ud til at parterne forlænger samarbejdet.

Set på den konto, så kunne det give gode mening for AaB, at få skudt allround spilleren afsted og tjene en skilling mens tid er. Men indtil nu har klubben ikke været fristet.

Norsk TV 2 kunne mandag berettet, at Eliteserie-klubben Haugesund har budt lidt over en halv million danske kroner for Børsting. Men det frister ikke nordjyderne.

“Jeg kan bekræfte, at der har været nogle små bud, men vi ønsker at beholde ham sæsonen ud” fortæller Sportschef Inge Andre Olsen til bold.dk

Samtidig vil sportsdirektøren dog ikke ud med, hvad det vil koste, skal en klub købe den slidsomme spiller fri af sin kontrakt før tid.

Frederik Børsting har spillet i alt 844 minutter med et mål og tre oplæg til følge i denne sæson.

AaB starter sæsonen med eller uden Børsting den 20. februar på udebane mod FC Midtjylland

DEKLARATION
Relaterede nyheder
Følg os på facebook
Regionale nyheder
Sider i Nordjylland
Brønderslev
Hjørring
Jammerbugt
Mariagerfjord
Morsø
Thisted
Vesthimmerland
Læsø
Frederikshavn
Rebild
Bagsiden