Planer om nyt bytorv bliver droppet

23 juni, 2023 | 12:00
Der blev holdt en arkitektkonkurrence, og der blev brugt 4,5 millioner kroner på begyndelsen af de store planer for Nørresundby Torv. Men nu er projektet blevet droppet.
Nørresundby torv, Nørresundby Guld
Billedetekst: Foto: MinByAalborg
Beskrivelse: Nørresundby torv, Nørresundby Guld

Selv om Aalborg Kommune har gennemført en arkitektkonkurrence, fundet et vinderforslag, og allerede har brugt 4,5 mio. kr. på projektet, ser det nu ud til at blive droppet.

Som en del af mobilitetsløsningen for det nye Børne- og ungeunivers på Stigsborg i Nørresundby blev der kørt en arkitektkonkurrence om en helhedsplan for strækningen fra Sankt Peders Gade i nord via Torvet til Strandgade i syd.

Trods by- og landskabsforvaltningens anbefaling om, at politikerne skulle føre det , 25,8 mio. kroners dyre projekt ud i livet, valgte et flertal i udvalget at afslutte planerne.

By- og landskabsrådmand Jan Nymark Thaysen (V) betegner det som “en ærgerlig sag”.

“Men vi havde bredt i udvalget sagt, at vi også skulle skabe mere liv på Nørresundby Torv. Vi var ikke interesseret i at lukke butikkerne på torvet som en konsekvens af den her sikre skolevej. Vi er blevet klogere undervejs og har været ude at tale med flere af de butiksdrivende i flere omgange,” siger By- og landskabsrådmand Jan Nymark Thaysen (V).

Politikerne udledte, at de kundegrupper, der vælger Nørresundby, ønsker parkering så tæt som muligt på butikkerne.

Forslaget inkluderede at sløjfe parkeringspladser, og derfor blev planen droppet.

Torvet skal dog stadig forskønnes. Hvornår er uvist, og det samme gælder, hvor mange penge, der er til formålet.

Kilde: Nordjyske.

DEKLARATION
Alt. tekst:Nørresundby torv, Nørresundby Guld
Titel:Nørresundby torv, Nørresundby Guld
Relaterede nyheder
Følg os på facebook
Regionale nyheder
Sider i Nordjylland
Brønderslev
Hjørring
Jammerbugt
Mariagerfjord
Morsø
Thisted
Vesthimmerland
Læsø
Frederikshavn
Rebild
Bagsiden