Milliondonation gør det tryggere at være gravid i Nordjylland

2 september, 2023 | 14:00
Donationen, der falder inden for fondens mærkesag, er en del af en større indsats for at optimere fosterdiagnostikken i Region Nordjylland.
Billedetekst: Foto: Billedarkiv

Aalborg Universitetshospital har modtaget en milliondonation fra Melsen Fonden til indkøb af topmoderne ultralydsscannere, der vil forbedre fosterundersøgelser og øge trygheden for gravide. Undersøgelserne spiller en afgørende rolle i at opdage mulige misdannelser og kromosomfejl, og de nye ultralydsscannere af typen Voluson Expert 22 vil give præcise 2D, 3D og 4D ultralydsbilleder, hvilket er særligt vigtigt ved komplicerede graviditeter.

Melsen Fonden har tidligere støttet sundhedsvæsenet i Region Nordjylland og ser donationen som et skridt mod at optimere fosterdiagnostikken til gavn for både patienter og sundhedspersonale.

De nye scannere er allerede i brug på hospitalet og vil styrke tilbuddet til gravide nordjyder.

DEKLARATION
Kilde:Region Nordjylland
Titel:gravid
Relaterede nyheder
Følg os på facebook
Regionale nyheder
Sider i Nordjylland
Brønderslev
Hjørring
Jammerbugt
Mariagerfjord
Morsø
Thisted
Vesthimmerland
Læsø
Frederikshavn
Rebild
Bagsiden